Opieka koordynowana

Jeśli jesteś pacjentem z chorobą przewlekłą i leczysz się u lekarzy w naszej przychodni, masz szansę zostać objęty opieką koordynowaną (OK).

W NZOZ w Krokowej opiekę koordynowaną realizujemy od początku 2023 roku jako pierwsza przychodnia w powiecie puckim i jedna z pierwszych w województwie. Ten nowy model współpracy z pacjentem znacznie poprawił jakość opieki nad osobami z chorobami przewlekłymi.

Co mogę zrobić?

Realizowanie opieki koordynowanej daje nam możliwość zlecenia pacjentowi większej ilości badań, również takich, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla poradni specjalistycznych. Należą do nich między innymi:

holterowskie badanie ciśnienia tętniczego

holter EKG

ECHO serca

USG doppler tętnic szyjnych i kończyn dolnych

biopsja guzków tarczycy

spirometria

Dodatkowo w ramach opieki koordynowanej możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, a także porad edukacyjnych. W razie potrzeby mamy też możliwość przeprowadzenia konsultacji z lekarzem specjalistą z wybranej dziedziny.

Najważniejszym elementem opieki jest jednak koordynacja – dzięki monitorowaniu planu opieki przez koordynatora staramy się pilnować, abyś nie zapominał o wykonaniu zleconych badań czy też zgłoszeniu się na zaplanowaną wizytę.
Pomaga nam w tym także wydany przez nas Kalendarz Pacjenta w Opiece Koordynowanej, który przystosowaliśmy do tego, żeby w jednym miejscu były zebrane najważniejsze informacje na temat Twojego stanu zdrowia. Nie zapomnij przynosić tej książeczki na każdą kontrolną wizytę u lekarza, pielęgniarki czy dietetyka.

Obecnie realizujemy opiekę koordynowaną we wszystkich pięciu możliwych tzw. ścieżkach:

diabetologicznej - w cukrzycą

kardiologicznej - w nadciśnieniu, migotaniu przedsionków, chorobie wieńcowej i niewydolności serca

endokrynologicznej - w chorobach tarczycy

pulmonologicznej - w astmie i POCHP

nefrologicznej - w przewlekłej chorobie nerek

Co musisz zrobić aby zostać objętym opieką koordynowaną?

Jeśli leczysz się u nas z powodu chorób z wyżej wymienionych dziedzin, porozmawiaj o tym przy okazji wizyty w przychodni. O włączeniu do opieki koordynowanej zawsze decyduje Twój lekarz POZ. To on będzie Twoim lekarzem prowadzącym i zaplanuje kolejność wykonywanych badań oraz częstość kolejnych wizyt kontrolnych.

Pamiętaj, że opieka koordynowana nie służy do tego, abyś mógł zrealizować badania, które zalecił Ci lekarz w innym gabinecie czy poradni specjalistycznej AOS. Badania z innych poradni należy wykonywać w miejscach, które zostały Ci wskazane przez lekarza AOS i na podstawie wystawionego przez niego skierowania.
Pamiętaj też, że objęcie opieką koordynowaną nie oznacza, że będziesz musiał się poddać wszystkim wymienionym na początku badaniom – o tym zawsze decydują wskazania medyczne.

Celem opieki koordynowanej jest przede wszystkim bardziej skuteczne, kompleksowe i uporządkowane leczenie prowadzone przez lekarza POZ, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach do poradni specjalistycznych.

Scroll to Top