O grypie, zarażaniu i lekach, których (czasami) nie ma. 

Od wczoraj coś cię bierze, czujesz się zmęczony, obolały... Znajomy z pracy opowiada, że niedawno miał podobne dolegliwości i okazało się, że zachorował na grypę... Czy grypa to tylko silniejsze przeziębienie? Jak można się przed nią uchronić?

Wszystkiego dowiesz się już za chwilę z tego krótkiego wpisu.😊

Zapamiętaj informacje umieszczone w ramkach.
Zachęcam jednak do przeczytania całego wpisu – powinno Ci to zająć około 4 minut.

Grypo, czy to Ty?

Grypa może przebiegać w bardzo różny sposób, od przypadków bezobjawowych po ciężką niewydolność oddechową. Nie istnieją objawy typowe tylko dla tej choroby, ale jest kilka które mogą naprowadzić na jej poszukiwanie. Jeżeli masz objawy przeziębienia, którym towarzyszy gorączka, uczucie ogólnego rozbicia, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe czy bóle gałek ocznych – to może być grypa. Zwłaszcza jeżeli jesteś dzieckiem w wieku między 5 a 14 lat, bo to one chorują najczęściej 😊

W sezonie grypowym (tj. od października do kwietnia) grypę można rozpoznać po prostu na podstawie występujących objawów. W naszej przychodni dla potwierdzenia zaproponujemy Ci jednak test, którego wynik będziesz znać już po kilku minutach. Taki sam test możesz też kupić w aptece i wykonać samodzielnie w domu.

Najczęstsze objawy towarzyszące grypie to:

  • gorączka
  • kaszel
  • uczucie ogólnego rozbicia
  • bóle mięśni i stawów
  • bóle gałek ocznych

Czy jest się czego bać?

No dobrze, skoro objawy często są podobne do przeziębienia to o co tyle zamieszania… Dlaczego dużo się mówi o zapobieganiu grypie i szczepieniach?

W przypadku grypy boimy się przede wszystkim jej powikłań. Niestety czasami wirus może przecierać szlaki bakteriom, które próbują nas zaatakować. Zdarza się też, że ma niekorzystne działanie na serce (może wywołać jego zapalenie) i nasz układ nerwowy. Może też nasilić objawy u osób z chorobami przewlekłymi, na przykład astmą czy cukrzycą.  

Niektóre osoby są szczególnie narażone na takie powikłania i ciężki przebieg grypy. Kto należy do takich osób dowiesz się z ramki obok.

Zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy dotyczy: 

  • Dzieci poniżej 5 r.ż., a szczególnie poniżej 2 r.ż. 
  • Osoby powyżej 50 r.ż. 
  • Osoby z przewlekłymi chorobami: 
    • układu oddechowego 
    • układu krwionośnego (z wyłączeniem nadciśnienia tętniczego) 
    • nerek i wątroby 
    • hematologicznymi neurologicznymi
    • metabolicznymi (np. cukrzyca)
    • z osłabieniem układu odpornościowego
  • kobiety w ciąży i po porodzie
  • osoby z BMI >40
  • pacjenci domów opieki
  • dzieci i młodzież przyjmujące przewlekle kwas acetylosalicylowy (np. Polocard, Acard)

Jak poradzić sobie z grypą?

Masz infekcję? Objawy są typowe, a wykonany test wskazuje na grypę?

Jeżeli nie należysz do grupy ryzyka wystarczające będzie leczenie objawowe, o którym możesz przeczytać we wcześniejszym wpisie. W przypadku łagodnego przebiegu choroby najczęściej wizyta w przychodni nie jest w  ogóle konieczna.

Istnieją jednak sytuacje, w których należy zgłosić się do lekarza. Dysponujemy bowiem lekiem zwalczającym wirusa grypy. Podanie go pomaga uchronić osoby z grup ryzyka przed powikłaniami. Lek najlepiej jest podać w ciągu pierwszych 2-3 dni, bo wtedy jest najskuteczniejszy.

Niestety zdarza się, że w okresach wzmożonej zachorowalności możesz mieć problem z dostępem do leku, zwłaszcza w dawkach dziecięcych. Istnieje jednak możliwość dzielenia kapsułek dla dorosłych, tworząc z nich zawiesinę. W aptece uzyskasz informację jak to zrobić, żeby dawka była odpowiednia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wizyta w przychodni będzie konieczna jeśli:

  • występują objawy sugerujące grypę u osoby z grupy ryzyka (patrz ramka powyżej);
  • występuje duszność (trudności z oddychaniem, szybki, płytki oddech), sinica lub niskie ciśnienie tętnicze;
  • wystąpi utrata przytomności, zaburzenia świadomości;
  • wysoka gorączka utrzymuje się powyżej 3 dni albo nawróci po okresie poprawy;
  • występują objawy wskazujące na odwodnienie: istotne zmniejszenie ilości oddawanego moczu, omdlenia przy próbie wstawania, stałe zawroty głowy, wysuszone błony śluzowe.

Czy grypy da się uniknąć? 

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie grypy jest coroczne szczepienie. Szczepionka nie uchroni Cię w 100% przed zachorowaniem, ale jeśli zachorujesz to przebieg infekcji powinien być zdecydowanie łagodniejszy. Szczepić można dorosłych, dzieci od 6.mż., a nawet kobiety w ciąży. 

Jeżeli już zachorowałeś to zostań w domu co najmniej przez 24 godziny po ustąpieniu gorączki. Zmniejszy to szansę, że rozsiejesz wirusa w swoim otoczeniu.  

Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą na grypę i jesteś w grupie ryzyka lub masz bliski kontakt z dzieckiem <6.mż. zgłoś się do lekarza. Zaproponujemy Ci lek w dawce profilaktycznej, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania. 

Pamiętaj, że to Ty masz wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania i zarażania innych osób. Postaraj się zadbać o bezpieczeństwo swoje i tych osób, dla których zachorowanie może być szczególnie niebezpieczne.  

Pamiętaj o corocznym szczepieniu na grypę.

Szczepionkę można podawać już od 6. miesiąca życia, u dzieci, dorosłych, a nawet u kobiet w ciąży.

Szczepiąc się zmniejszasz ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby.

Zapamiętaj! 

Zastosuj leczenie objawowe jeżeli nie należysz do grupy ryzyka, a przebieg choroby jest łagodny. 

Jeżeli miałeś/miałaś kontakt z grypą i jesteś opiekunem dziecka <6.mż. wskazane jest zastosowanie leczenia profilaktycznego.

Zgłoś się do lekarza , jeśli należysz do grupy ryzyka albo w przypadku wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby.

Pozostań w domu co najmniej do 24 godziny od ustąpienia gorączki, żeby nie rozsiewać wirusa. 

Natalia Rażyńska-Rychlik

Ten tekst jest w 100% autorski i w jego powstaniu nie miała udziału AI

Scroll to Top