RSV

Czym jest RSV?

RSV to wirus powodujący zakażenia dróg oddechowych, szczególnie groźne dla niemowląt, dzieci <2.rż. oraz osób w wieku podeszłym, zwłaszcza chorych przewlekle. U małych dzieci najczęstsza postacią zakażenia jest zapalenie oskrzelików. W cięższych przypadkach zapalenie oskrzelików może wiązać się z: nasiloną dusznością, bezdechami, niedotlenieniem, problemami z karmieniem i odwodnieniem. U najmłodszych dzieci często konieczna jest hospitalizacja. Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby.

Powszechność zakażeń

RSV jest główną przyczyną zakażeń dolnych dróg oddechowych u niemowląt i małych dzieci, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Ciężki przebieg u grup ryzyka

Dzieci przedwcześnie urodzone, osoby starsze oraz pacjenci z osłabionym układem odpornościowym są najbardziej narażeni na ciężki przebieg, w tym zapalenie oskrzelików i płuc.

Wysoka zakaźność

RSV łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co sprawia, że infekcje szybko rozprzestrzeniają się w placówkach opieki nad dziećmi i domach.

Dlaczego warto szczepić?

Po zaszczepieniu matki przeciwciała przechodzą przez łożysko do płodu. Celem szczepienia kobiety ciężarnej jest ochrona noworodka i niemowlęcia w pierwszych 6. miesiącach życia.
Zakażenie RSV u osób w wieku podeszłym może prowadzić do zapalenia płuc i zaostrzenia chorób przewlekłych np. przewlekłej niewydolności serca. Nierzadko kończy się hospitalizacją. Ciężki przebieg infekcji dolnych dróg oddechowych może wiązać się bezpośrednio z pogorszeniem sprawności intelektualnej i fizycznej osoby w wieku podeszłym.

Ochrona przed ciężkimi zakażeniami

Szczepienie znacząco zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzelików czy płuc wywołanych przez RSV, szczególnie w grupach ryzyka.

Redukcja transmisji wirusa

Chroni nie tylko zaszczepionych, ale także ogranicza rozprzestrzenianie wirusa wśród osób z najbliższego otoczenia.

Zmniejszenie obciążenia systemu zdrowia

Redukuje liczbę przypadków wymagających intensywnej opieki medycznej, co odciąża szpitale i pediatrów w sezonie infekcyjnym.

Szczepienie przeciw RSV

Szczepienie przeciwko RSV jest zalecane wszystkim dorosłym powyżej 60.rż., dorosłym z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia powyżej 50.rż. Do grup ryzyka należą między innymi pacjenci z chorobami układu krążenia (w tym po zawałach), po udarach, z chorobami układu oddechowego, nerek, cukrzycą i otyłością olbrzymią. Pełen schemat szczepienia obejmuje podanie 1 dawki szczepionki.
Kobiety w ciąży mogą być szczepione przeciw RSV pomiędzy 24. a 36.tc (optymalnie między 32. a 36.tc.)

Dostępne szczepionki

(rejestracja także dla kobiet w ciąży)

Statystyki zakażeń

W 2023r. ogólna liczba zakażeń wirusem RSV w Polsce wyniosła 12054, z czego 5530 dotyczyło dzieci do ukończenia 2.rż, a 3993 wszystkich przypadków wymagało hospitalizacji.

Scroll to Top