Polio

Czym jest Polio?

Polio, a tak właściwie poliomyelitis to choroba, która w języku polskim medycznie nosi nazwę nagminnego porażenia dziecięcego, a potocznie często była nazywana heinemedina (skrót od nazwy choroba Heinego-Medina).
Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, albo mieć łagodny przebieg, ale może też prowadzić do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego i w ok. 1% przypadków doprowadzić do porażenia mięśni, które wywołuje trwały niedowład. Część osób z niepełnosprawnością ruchową do dziś porusza się o kulach lub na wózkach inwalidzkich od czasu przechorowania polio w dzieciństwie w latach 50.-60. XX wieku.
Polio to choroba wirusowa, która pozornie może się wydawać tylko historią, ale niestety to wrażenie jest mylne i mimo wszystko niebezpieczne.

Wysoka zakaźność

Wirus polio przenosi się drogą fekalno-oralną lub przez skażoną wodę i żywność, łatwo rozprzestrzeniając się w populacjach o niskim poziomie higieny.

Zagrożenie paraliżem

Polio może prowadzić do ostrego porażenia mięśni, w tym oddechowych, powodując trwałą niepełnosprawność, a w ciężkich przypadkach nawet zgon.

Globalne zagrożenie epidemiologiczne

Polio nadal stanowi problem w niektórych regionach świata, a pojedyncze przypadki mogą prowadzić do lokalnych ognisk choroby, jeśli poziom wyszczepialności spada.

Dlaczego warto szczepić?

Szczepienie to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniu na polio – na tą chorobę nie ma swoistego lekarstwa.
Mimo wyeliminowania dzikich wirusów polio z większości krajów, istnieje ryzyko zawleczenia choroby do Polski. Wystarczy przypomnieć doniesienia z 2024(!) roku, kiedy to w wodach ściekowych Warszawy stwierdzono obecność tego wirusa.
Coraz większy odsetek osób uchylających się od szczepień w połączeniu z dużymi migracjami ludności – zwłaszcza z krajów objętych działaniami wojennymi, powoduje, że zagrożenie tą chorobą nadal jest realne.

Zapobieganie groźnym powikłaniom

Szczepienie chroni przed ciężkimi postaciami polio, które mogą prowadzić do niewydolności oddechowej lub uszkodzenia nerwów.

Eliminacja wirusa

Dzięki szczepieniom polio zostało niemal całkowicie wyeliminowane na świecie, a kontynuacja szczepień zapobiega jego odrodzeniu.

Ochrona zbiorowa

Wysoki poziom wyszczepialności chroni także osoby, które nie mogą być zaszczepione, ograniczając rozprzestrzenianie wirusa w populacji.

Szczepienie przeciw Polio

Szczepienie przeciw polio jest elementem obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych u dzieci.
Obecnie podawane są 3 dawki szczepienia podstawowego i 1 dawka uzupełniająca w 6. roku życia.
W Polsce uodpornienie przeprowadzane jest zawsze szczepionką podawaną w iniekcji (do 2016. roku podawana była jeszcze szczepionka doustna, która wywołała pojedyncze przypadki zakażenia wirusem szczepionkowym).

Dostępne szczepionki

Infanrix HEXA i IPV+Hib

(Jako składnik preparatów złożonych)

Pentaxim i Hexacima

(Jako składnik preparatów złożonych)

Statystyki zakażeń

Ostatni przypadek zakażenia tzw. dzikim wirusem polio w Polsce stwierdzono w 1984 roku. Obecnie polio zostało wyeliminowane z większości krajów i występuje endemicznie tylko w rejonach działań wojennych (Afganistan, Pakistan).
W 1988r. WHO wprowadziło program całkowitej eradykacji polio – celem było całkowite wyeliminowanie wirusa, tak jak udało się to z groźnym patogenem ospy prawdziwej. Niestety z powodu niskiej wyszczepialności wywoływanej wojnami, wirusa nadal nie udało się wyeliminować.

Scroll to Top