Pneumokoki

Czym są Pneumokoki?

Pneumokoki to powszechnie występujące bakterie, które są odpowiedzialne głównie za zakażenia układu oddechowego, ale mogą wywoływać również zakażenia innych narządów, doprowadzając do poważnych powikłań, włącznie ze śmiercią.
Zakażenia pneumokokowe możemy podzielić na nieinwazyjne (np. zapalenie zatok, ucha środkowego, płuc) oraz inwazyjne (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, osierdzia, posocznica).
Pneumokoki są najgroźniejsze dla najmłodszych dzieci oraz dla osób starszych. W tych grupach wiekowych występuje największy odsetek zakażeń inwazyjnych oraz będących ich skutkiem zgonów.

Powodują groźne choroby

Zapalenie płuc, osierdzia, posocznica.

Cichy zabójca

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zagrożenie dla zdrowia

Szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów.

Dlaczego warto szczepić?

Szczepienie przeciw pneumokokom ma za zadanie zredukować ryzyko zachorowania na choroby przez nie wywoływane, a przez to również zmniejszyć ilość powikłań. Z uwagi na zmieniające się statystyki zakażeń konkretnymi szczepami warto rozważyć rozszerzenie ochrony na serotypy, które są częstsze i bardziej inwazyjne. Ma to szczególne znaczenie w grupach najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.

Ochrona przed chorobami

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na zakażenia wywoływane przez pneumokoki.

Redukcja powikłań

Znaczące ograniczenie liczby ciężkich powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych czy sepsa.

Rozszerzona ochrona

Szczepionki obejmują coraz więcej serotypów bakterii, w tym najbardziej inwazyjne szczepy odpowiedzialne za zgony.

Szczepienie przeciw Pneumokokom

Ilość podawanych szczepionek jest zależna od wieku pacjenta.
W ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) dzieci standardowo otrzymują 3 dawki szczepionki 10-walentnej (Synflorix).
Możliwe jest rozszerzenie odporności na więcej szczepów pneumokoków (w tym odpowiedzialne obecnie za najwięcej przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowe szczepy 3 i 19A) przy użyciu szczepionki Prevenar.

UWAGA – wszystkie dzieci urodzone po 2016 roku są w Polsce szczepione przeciw pneumokokom zgodnie z Programem Szczepień ochronnych

Dostępne szczepionki

(w ramach PSO)

(Apexxnar)

Statystyki zakażeń

Wg danych Państwowego Zakładu Higieny w roku 2023 stwierdzono 2922 przypadków Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej. Z kolei w raporcie KOROUN stwierdzono 408 przypadków zgonów z powodu choroby pneumokokowej. Dane te najprawdopodobniej są niedoszacowane, ponieważ nie wszystkie przypadki udaje się jednoznacznie zidentyfikować. Ilość zakażeń nieinwazyjnych nie podlega raportowaniu, ale z pewnością jest bardzo duża (wystarczy spojrzeć na powszechność zapaleń ucha, zatok czy płuc).

Źródło danych: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH

Scroll to Top