Czym jest Hib?
Pałeczka Haemophilus influenzae typu b (Hib) jest bakterią, która może powodować zapalenia dróg oddechowych (np. zatok, oskrzeli, płuc), ucha środkowego, a także zagrażające życiu choroby takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę oraz zapalenie nagłośni. Nierozpoznane i nieleczone zapalenie nagłośni może w ciągu kilku godzin doprowadzić do śmierci na drodze uduszenia. Dochodzi bowiem do jej obrzęku i całkowitego zablokowania dróg oddechowych.
Zdecydowana większość ciężkich zakażeń Hib dotyczy dzieci do 5.r.ż.
Najczęstsze zakażenia u dzieci
Haemophilus influenzae typu b (Hib) jest jedną z głównych przyczyn ciężkich zakażeń bakteryjnych u dzieci do 5. roku życia.
Groźne zakażenia bakteryjne
Hib, obok pneumokoków i meningokoków, odpowiada za takie choroby jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa czy zapalenie płuc.
Dlaczego warto chronić przed Hib?
Wczesne zakażenie Hib może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważna jest profilaktyka i szczepienia ochronne.
Dlaczego warto szczepić?
Po przechorowaniu ciężkiej infekcji wywołanej przez Hib co piąte dziecko do 2. r.ż. może mieć ciężkie powikłania tj. uszkodzenie słuchu, ubytki neurologiczne, padaczkę albo upośledzenie rozwoju ruchowego. Jedno na 20 zakażeń Hib przed 2.r.ż. może doprowadzić do śmierci dziecka.
Po szczepieniu w organizmie dziecka produkowane są przeciwciała, które chronią przed zakażeniem i objawowym zachorowaniem. Zaszczepienie zabezpiecza również przed kolonizacją (obecnością bakterii w organizmie osoby, która nie prezentuje objawów), a tym samym zmniejsza szansę przeniesienia zakażenia na inne osoby. W ten sposób szczepiąc zdrowe dzieci, zabezpieczamy również osoby, które nie mogły zostać zaszczepione z istotnych powodów.
Szczepienie zapobiega powikłaniom
Szczepienie przeciw Hib chroni przed wystąpieniem poważnych powikłań związanych z zachorowaniem.
Zapobieganie kolonizacji błon śluzowych
Szczepienie chroni przed kolonizacją błon śluzowych, zmniejszając ryzyko infekcji.
Zdrowie pod pełną ochroną
Profilaktyka szczepienna zapewnia wszechstronną ochronę organizmu przed Hib.
Szczepienie przeciwko Hib
Szczepionka jest przeznaczona dla dzieci od 6 tygodnia do 5 roku życia oraz starszych dzieci z grup ryzyka.
Schemat szczepienia jest zależny od wieku, w którym jest ono rozpoczynane. Podstawowy schemat szczepień obejmuje 3 dawki szczepienia, podawane w odstępach nie krótszych niż 6-8 tygodni.
Od 2024 roku zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciw Hib jest obowiązkowa (a tym samym bezpłatna) dla pacjentów z czynnościowa lub anatomiczną asplenią, niezależnie od wieku.
Dostępne szczepionki
Infanrix HEXA i IPV+Hib
(Jako składnik szczepionek skojarzonych)
Pentaxim i Hexacima
(Jako składnik szczepionek skojarzonych)
(Jako składnik szczepionek skojarzonych)
Statystyki zakażeń
Do 30.11.2024r. zgłoszono 343 ciężkie zakażenia wywołane przez Hib, w tym 42 zapalenia opon mózgowych i mózgu oraz 147 przypadków sepsy.
- Każdego roku odnotowuje się ponad 300 przypadków zakażeń Hib o ciężkim przebiegu, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej.