Profilaktyka chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia, mimo nieustannej poprawy metod diagnostycznych i leczniczych, stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce (ok 36%). Co więcej umieralność z powodu tych chorób w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie.
Wpływ na rozwój chorób układu krążenia i ich powikłań, takich jak m.in. zawały serca i udary mózgu, ma bardzo wiele czynników. Jednymi z najważniejszych są palenie tytoniu, otyłość, nieprawidłowe odżywianie się, brak aktywności fizycznej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Od około 20 lat w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, którego celem jest wczesne rozpoznawanie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, ale także wykrywanie czynników ryzyka, edukacja w zakresie modyfikacji stylu życia, co ma szansę przełożyć się na poprawę jakości życia pacjentów i zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób.

Zapraszamy do skorzystania z programu osoby, które:

w wieku od 35 do 65 lat

nie mają cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, hipercholesterolemii rodzinnej

nie korzystały z ww. programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Co muszę wiedzieć?

Z programu wykluczają również niektóre choroby układu krążenia, dlatego każdorazowo w przychodni sprawdzamy, czy pacjent może zostać objęty tą metodą profilaktyki.

W ramach programu pacjent otrzymuje skierowanie na badania krwi – przede wszystkim poziomu glukozy i cholesterolu. Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad i wykonywane są pomiary wzrostu, wagi, ciśnienia tętniczego. Po uzyskaniu wyników badań przedstawiane są zalecenia, a w razie konieczności również włączane leczenie.

Zapraszamy do kontaktu z rejestracją celem sprawdzenia, czy mogą Państwo zostać objęci programem.

Scroll to Top